Screening Schedule

Tuesday at 20:00

BAIT

Bait

UK, 2019; 89 min.

 

Director: Mark Jenkin

Producer: Kate Byers, Linn Waite

Editor: Mark Jenkin

Screenwriter: Mark Jenkin

Director of Photography: Mark Jenkin

Sound: Dan Thompson

Music: Thea Gilmore, The Malarkey, Gwenno

Cast:  Edward Rowe, Simon Shepherd, Mary Woodvine, Giles King, Chloe Endean, Georgia Ellery, Isaac Woodvine, Jowan Jacobs

 

Tuesday at 20:00

BAIT

UK, 2019; 89 min.

 

Director: Mark Jenkin

Producer: Kate Byers, Linn Waite

Editor: Mark Jenkin

Screenwriter: Mark Jenkin

Director of Photography: Mark Jenkin

Sound: Dan Thompson

Music: Thea Gilmore, The Malarkey, Gwenno

Cast:  Edward Rowe, Simon Shepherd, Mary Woodvine, Giles King, Chloe Endean, Georgia Ellery, Isaac Woodvine, Jowan Jacobs

 

Tuesday at 18:30

Sweet End of Day

Poland, 2019; 96 min.

 

Director: Jacek Borcuch

Screenwriters: Jacek Borcuch, Szczepan Twardoch

Director Of Photography: Michał Dymek

Composer: Daniel Bloom

Editor: Przemysław Chruścielewski

Producer: Marta Habior

Cast: Krystyna Janda, Kasia Smutniak, Vincent Riotta, Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Robin Renucci

 

Tuesday at 12:00

Forman vs. Forman

Director: Helena Třeštíková, Jakub Hejna

Screenplay: Helena Třeštíková

Dir. of Photography: David Cysař

Editor: Jakub Hejna

Producer: Kateřina Černá

Production: Negativ

Coproduction: Česká televize, ARTE G.E.I.E, Alegria Productions

 

Tuesday at 22:30

Transit

Germany/France, 2019; 101 min.

 

Director: Christian Petzold

Screenplay: Christian Petzold

Cinematographer: Hans Fromm

Editing: Bettina Böhler

Music: Stefan Will

Producer: Antonin Dedet, Florian Koerner von Gustorf

Cast: Franz Rogowski, Paula Beer, Godehard Giese, Lilien Batman, Maryam Zaree, Barbara Auer, Matthias Brandt, Sebastian Hülk, Emilie de Preissac, Antoine Oppenheim, Louison Tresallet

Production: Neon Productions, Schramm Film Koerner & Weber

 

Tuesday at 20:30

Transparent World

Georgia, 2018; 82 min. 

 

Director: Vakhtang Kuntsev-Gabashvili

Cinematographer: Vakhtang Kuntsev-Gabashvili

Editing: Vakhtang Kuntsev-Gabashvili

 

Tuesday at 14:00

Bread Makers

Georgia, 1970; 10 min. 

 

Director: Bidzina Rachvelishvili

Screenplay: Gia Badridze

Camera: Giorgi Barnaveli, Tristan Kandelaki

Sound: Merab Gvantseladze

Editing: Tsiuri Koberidze, Nutsa Shoshitaishvili 

Producer: Liana Gogelia 

 

Tuesday at 14:00

Cast Iron

Georgia, 1964; 16 min. 

 

Director: Otar Ioseliani

Camera: Shalva (Shio) Shioshvili

 

Tuesday at 14:00

The First Foot

Georgia, 1981; 14 min. 

 

Director: Goderdzi Chokheli

Screenplay: Rezo Esadze, Goderdzi Chokheli

Camera: Demur Danelia

Sound: Vasil Arveladze

Producer: Grigol Tsikhiseli

 

Tuesday at 14:00

Arabesques on the Theme of Pirosmani

Georgia, 1985; 20 min. 

 

Director: Sergei Parajanov

Screenplay: Kora Tsereteli

Camera: Nodar Paliashvili

Sound: Gari Kuntsev

Editing: M. Ponomarenko

Cast: Lika Kavzharadze (uncredited), Lela Alibegashvili (uncredited)

 

BIAFF video trailer

festival news

15 Sep

BIAFF 2019 – USEFULL info – festival catalogue, locations, Masterclasses & Film Screenings Schedule and Ticket reservation forms

BIAFF 2019 –  USEFULL info – festival catalogue, locations, Masterclasses & Film...

10 Sep

BIAFF 2019 - Daily Screenings Schedule

BIAFF 2019 - Daily Screenings Schedule Cinema “Apollo”   (M.Abashidze street 17) 16 SEPTEMBER12.00 -...

10 Sep

BIAFF 2019 Special guests and Masterclasses/Workshops program

 BIAFF ბათუმის საავტორო ფილმების მე-14 საერთაშორისო კინოფესტივალი 2019 წლის 15-22 სექტემბერს გაიმართება. ...

09 Sep

BIAFF 2019 – International Competition Film Program and Jury – Full Line-up

 BIAFF – Batumi Art-house Film Festival is organized each year in Batumi...