Screening Schedule

Friday at 18:00

Indifferently Beautiful

Turkey, 2019, 94min.

 

Director: Kıvanç Sezer

 

Screenplay: Kıvanç Sezer

 

Dir. of Photography: Hatip Karabudak

 

Music: Can Saka, Turgut Mavuk

 

Editor: Selda Taşkın

 

Art Director: Alceste Wegner, Reyhan Acar

 

Cast: Alican Yücesoy, Başak Özcan

 

Producer: Kanat Doğramacı, Kıvanç Sezer, Tolga Karaçelik

 

Production: Asteros Film

 

Coproduction: Zebra Productions, Karacelik film, Işık Sanat, Bando post

 

 

 

Friday at 20:00

His Master’s Voice

Hungary, Canada, France, Sweden, USA, 2018, 108min

 

Director: György Pálfi

Script: Zsófia Ruttkay, Gergő Nagy V., György Pálfi

Music: Ábris Gryllus

Cast: Csaba Polgár, Peterson Eric, Diána Kiss, Angelo Tsarouchas, Ádám Fekete, Ildikó Bánsági

Producers: Michael A. Dobbin, Ferenc Pusztai, Charles V. Bender

 

Friday at 12:00

When the Persimmons Grew

Azerbaijan/Austria, 2019, 118min

 

Director: Hilal Baydarov

Screenplay: Hilal Baydarov

Cinematography: Hilal Baydarov

Editing: Hilal Baydarov

Producer: Hilal Baydarov, Maéva Ranaïvojaona, Georg Tiller

Production: Subobscura Films, Ucqar Film (AZ)

 

Friday at 22:30

Mr. Jones

Poland/Ukraine/UK, 2019, 141min.

 

Director: Agnieszka Holland

Screenplay: Andrea Chalupa

Director of Photography: Tomasz Naumiuk

Editing: Michal Czarnecki

Music: Antoni Komasa-Lazarkiewicz

Cast: James Norton, Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Joseph Mawle, Fenella Woolgar, Kenneth Cranham, Celyn Jones

Producer: Klaudia Smieja, Andrea Chalupa, Stanislaw Dziedzic, Angus Lamont, Egor Olesov

Production Co.: Film Produkcja

 

Friday at 16:30

New Flight to Solaris

Russia, 2019; 45 min.

 

Film director/Scriptwriter: Irakli Kvirikadze

Editing: Irakli Kvirikadze

Producer: Natalia Opaleva

 

Friday at 17:30

Take

Australia, 2019; 9 min. 

 

Director: Victoria Hunt

Producer: Margot Nash

Cast: Victoria Hunt

Director of Photography: Boris Bagattini, Sam James, Matt McCosker, Martin Fox, James Brown

Editor: Margot Nash

 

Friday at 17:30

Sea Swells

Iran, 2018; 16 min. 

 

Directors: Amir Gholami

Writer: Amir Gholami

Producer: Amir Gholami

 

Friday at 14:00

Scream

Russia, 2019; 23 min

 

Film Director: Toma Stenko

Cinematography: Vakhtang khubutia

Editor: Toma Stenko, Irakli Kvirikadze

 

Friday at 17:30

Monster God

Argentina, 2019; 10 min.

 

Director/scriptwriter: Agustina San Martín

Director of Photography: Constanza Sandoval

Cast: Camila Dobrusky,  Emilio Vodanovich,  Mariali Rubio,  Isabella Rapazzo

Production company: IMPRUDENCIA

 

Friday at 17:30

Mano a Mano

France, 2018; 23 min.

 

Director/Scriptwriter: Louise Courvoisier

Cast: Abby Neuberger, Luca Bernini

Producer:  Bruno Morat

 

Friday at 14:00

Hope

Belarus, 2019; 26 min.

 

Film director/Scriptwriter: Aleksandra Markova

Director of photography: Viktor Bondarovich

Film editor: Aleksandra Markova

Music: Aleksandr Litvinovskij

Sound director: Dmitrij Petrusenko

Producer: National film studio “Belarusfilm”

 

Friday at 17:30

The great 60 day

South Korea 2019, 9 min. 

 

Film Director/Screenplay: Taewoo Kim

Director of Photography: Daniel Mckendrick

Editing: Taewoo Kim

Cast: Seungjun Oh, Jiyoung Han, Yoonhee Seul

Music: Mad Fresh

 

Friday at 14:00

Elephant Bird

Afghanistan,  2019; 15 min.

 

Director/scriptwriter:  Amir Masoud Soheili

Director of Photography: Seyed Vaqef Hosseini           

Editor: Reza Daghagh

Music: Tin Soheili

Producer: Amir Masoud Soheili / Sayed Jalal Rohani

Sound Designing and mix: Hessamoddin Zarif

Executive producer: Edris Salehi

Cast: Heshmat Fanaei/seyed morteza alavi

 

Friday at 17:30

Distinguished Feelings

France, 2019; 11 min.


Director: Keren Marciano

Scriptwriter: Michael Delmar

DOP: Léo Hinstin

Editor: Pinel Christophe

Cast: Bianca Li, Arnaud Gagnoud, Anne Loiret,  Pascale Arbillot

Producer: Keren Marciano

 

Friday at 14:00

Delirium

Iran, 2019; 16 min.

 

Directors: Vahid & Navid Nami 

Writers: Vahid Nami & Navid Nami

Cast: Yousef Daryadel & Mohadeseh Heyrat

Director of Photography: Hamid Mehrafrouz

Editor: Vahid Nami

Production: Ark Film Company

Executive Producer: Ali Imani Raad

 

Friday at 17:30

Blind Love

Germany, 2019; 18 min.

 

Director: Bidzina Gogiberidze

Writer: Gianluca Bruno, Bidzina Gogiberidze

Producer: Gianluca Bruno

Cast: Alicia Rosinski, Michael Knöfler

 

Friday at 14:00

Bebo Asko

Israel, 2019; 26 min

 

Director: Maggie Basilia

Writer: Maggie Basilia

Producer: Netta Shalev

 

Friday at 14:00

Bagatelle

USA, 2019; 30 min.

 

Director/scriptwriter: Daniel Levin

Director of photography: Ziv Berkovich

Cast: Evgeniya Kregzhde,  Blake DeLong

Producer: Tchavdar Georgiev

 

Friday at 17:30

Anna

Ukraine/Israel/UK, 2019; 15 min.

 

Writer & Director: Dekel Berenson  

Director of Photography:  Vova Ivanov  

Editor: Troyanovsky

Producers: Merlin Merton, Vitaliy Shermetiev, Olga Beskhmelnytsina


 

BIAFF video trailer

festival news

15 Sep

BIAFF 2019 – USEFULL info – festival catalogue, locations, Masterclasses & Film Screenings Schedule and Ticket reservation forms

BIAFF 2019 –  USEFULL info – festival catalogue, locations, Masterclasses & Film...

10 Sep

BIAFF 2019 - Daily Screenings Schedule

BIAFF 2019 - Daily Screenings Schedule Cinema “Apollo”   (M.Abashidze street 17) 16 SEPTEMBER12.00 -...

10 Sep

BIAFF 2019 Special guests and Masterclasses/Workshops program

 BIAFF ბათუმის საავტორო ფილმების მე-14 საერთაშორისო კინოფესტივალი 2019 წლის 15-22 სექტემბერს გაიმართება. ...

09 Sep

BIAFF 2019 – International Competition Film Program and Jury – Full Line-up

 BIAFF – Batumi Art-house Film Festival is organized each year in Batumi...